Fremavlsarbejdet er et vigtigt element i planteavlen for godsejerne Johan og Birger Schütte på Eskjær Hovedgaard i Salling. Det kræver tid og håndarbejde, men det er umagen værd og drivkraften for dem i markbruget.
- Fremavl skærper interessen for a
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
8. oktober 2026
10 min · I dag
L5 presser landmænd, flere afgrøder undtages, og spildevand kræver svar. Også nyt om økologi, svenske vildsvin og grise med hele haler.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.