- Raps er en svær afgrøde at vurdere. Før høst kan den se ud af ingenting, men hos os overraskede den vildt og voldsomt.

Ordene kommer fra driftsleder Christian Haagensen fra Seinhuus Gods efter høst af raps 2025. Rapsen havde store start-vanskeligheder på godset i efteråret 2024, i hvert fald de 70 hektar ud af i alt 100 hektar med raps.

Marken på 70 hektar blev sået med en gyllenedfælder efter rajgræs den 26. august i et meget tørt såbed.

Uens fremspiring

Efter såning gik der yderligere tre uger, før der kom nedbør. Fremspiringen blev derfor meget uens.

Selve såmetoden med gyllenedfælder gav også udfordringer. Både frø og gylle kom for langt ned i sårillerne, og frøene brugte derfor lang tid på at spire frem fra dybet, samtidig med at afgrøden havde svært ved at få fat i gyllen. Desuden blev marken hårdt angrebet af snegle. Der blev udlagt 4-5 kg sneglegift ved såning, men ved den opfølgende behandling havde sneglene allerede taget godt for sig af retterne. Der var ca. 6 hektar, der var helt forsvundet i start november, og resten af marken så noget rustik og tynd ud.

Biomassen var kun omkring 1 kg pr. kvadratmeter i denne mark. På den anden af godsets rapsmarker på 30 hektar voksede LG AVIRON, og den tordnede afsted i efteråret uden angreb af snegle og havde på samme tidspunkt en biomasse på 3,4 kg.

Overraskede positivt

Der blev nedfældet 50 kg N i gylle ved såning, og i start oktober blev der tildelt yderligere 25 kg N i handelsgødning, så afgrøden i alt fik 75 kg N i efteråret. Rapsmarken blev startet op i midt februar med 30 kg N i svovlsur ammoniak, og en måned senere fik den 80 kg N i urea. Foråret var meget tørt på Stevns, men i slut april hvor planterne skulle til at udvikle frøene, kom den længe ventede regn på det helt rigtige tidspunkt.

Der blev tildelt 10 kg N sammen med svampesprøjtningen, og i alt blev der tildelt 195 kg N til afgrøden.

Afgrøden blev ikke vækstreguleret hverken i efteråret eller i foråret, da marken var noget tynd. Planterne havde til gengæld masser af lys og luft til at udvikle sig og endte som store juletræer med en masse sideskud fra bunden. Afgrøden blev først høstet i slut august, længe efter at alle andre marker i området var høstet, men stænglerne var stadig grønne og afgrøden ikke moden før.

Afgrøden overraskede vildt, som Christian udtrykte det efter høst. I et storskalaforsøg i marken blev der i råvare med en vandprocent på 7,6 procent høstet 6.450 kg/ha i LG ARMADA, 6.150 kg/ha i LG ACADEMIC, LG ADAPT og LG ADELINE samt 5.800 kg/ha i LG AVIRON. Meget imponerende, når man tænker på de forhold, marken startede med.

Når der korrigeres for vand og olie til standardudbytte, ender LG ARMADA over 7.000 kg/ha, LG ADAPT på 6.800 kg/ha, LG ACADEMIC på 6.700 kg/ha, LG ADELINE på 6.650 kg/ha og LG AVIRON på 6.250 kg/ ha. Dette beviser endnu engang, at raps er en meget svær afgrøde at vurdere, og man kender ikke resultatet, før mejetærskeren har gjort sit arbejde.

Christian Haagensen med imponerende plante ved høst den 25. august.

Christian Haagensen med imponerende plante ved høst den 25. august.

Samlede behandlinger:

✓ 195 kg N pr. ha i alt (75 kg N efterår og 120 kg N forår)

✓ Ingen vækstregulering efterår

✓ Ingen vækstregulering forår

✓ 3 x lopper efterår

✓ 1 x glimmerbøsser

✓ 1 x svampesprøjtning

Limagrain A/S

Limagrain A/S

Erhvervsbyvej 13 8700 Horsens