Nye UK-kontrakter kan koste svineproducenter dyrt
Bunden er nu fjernet under UK-tillægget i Danish Crowns nye kontrakter. Men da tillægget fortsat kan justeres med en måneds varsel, kan det klemme aftalerne mellem soholdere og slagtesvineproducenter, som typisk har tre til seks måneders opsigelsesvarsel i deres kontrakter, advarer LMO.

Soholder og slagtesvineproducent bør i deres kontrakt sikre sig imod den risiko, der kan være ved, at UK-tillægget fra Danish Crown nu pludselig kan bortfalde, påpeger LMO. Arkivfoto
Truslen om det forestående hårde Brexit fik i slutningen af august Danish Crown til at indføre nye kontrakter for slagtesvineproducenternes UK-tillæg.
I de nye kontrakter er bunden under tillægget, som på nuværende tidspunkt ligger på 30 øre pr. kilo, fjernet. Det kan ifølge rådgivningsvirksomheden LMO klemme UK-producenterne gevaldigt – både slagtesvineproducenter og smågriseleverandører –
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her