Nye UK-kontrakter kan koste svineproducenter dyrt

Bunden er nu fjernet under UK-tillægget i Danish Crowns nye kontrakter. Men da tillægget fortsat kan justeres med en måneds varsel, kan det klemme aftalerne mellem soholdere og slagtesvineproducenter, som typisk har tre til seks måneders opsigelsesvarsel i deres kontrakter, advarer LMO.

Truslen om det forestående hårde Brexit fik i slutningen af august Danish Crown til at indføre nye kontrakter for slagtesvineproducenternes UK-tillæg.

I de nye kontrakter er bunden under tillægget, som på nuværende tidspunkt ligger på 30 øre pr. kilo, fjernet. Det kan ifølge rådgivningsvirksomheden LMO klemme UK-producenterne gevaldigt – både slagtesvineproducenter og smågriseleverandører –

Vil du læse mere?

Prøv 30 dage for 30 kr.

Dette indhold er forbeholdt vores abonnenter, men du kan få adgang på få minutter, med online abonnement.

Allerede abonnent?

Læs også