Stigning i tysk notering for slagtesvin er stoppet
Den tyske slagtesvinenotering er uændret 2,05 euro pr. kg (cirka 15,27 kroner).

Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Den tyske slagtesvinenotering er uændret 2,05 euro pr. kg (cirka 15,27 kroner).
Det oplyser Danske Svineproducenter.
- Stemningen på det tyske slagtesvinemarked er generelt fortsat positiv. Udbuddet af slagteklare grise er ikke stort og kan afsættes uden større problemer. På grisebørsen hos den tyske producentforening ISN blev der solgt fire partier til 2,12 euro (cirka 15,79 kroner) pr. kg i fredags og yderligere fire partier til 2,14 euro (cirka 15,94 kroner) pr. kg i gennemsnit i tirsdags, skriver Danske Svineproducenter og tilføjer:
- På den anden side klager tyske slagterier i stigende omfang over afsætningsproblemer på kødmarkedet. Ifølge Tönnies bliver det efterhånden vanskeligere at afsætte de typiske grillprodukter, da grillsæsonen lakker mod enden.
- Samtidig beretter spanske markedseksperter imidlertid om god efterspørgsel på eksportmarkederne.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.





































