Jeppe Bloch stopper »af princip« med at producere grise, når klimaafgiften kommer
Formanden for Landsforeningen af Danske Svineproducenter, Jeppe Bloch Nielsen, kritiserer den grønne trepartsaftale for at mangle globalt perspektiv. Han stopper af principielle årsager som svineproducent, når klimaafgiften kommer.

Jeppe Bloch Nielsen, der er formand for producentforeningen Danske Svineproducenter, stopper med at producere svin i 2030, når klimaafgiften på landbruget kommer. - Det har ingenting med økonomi at gøre, det er rent principielt, siger han. Foto: Anne Wolfenberg
Formanden for Landsforeningen af Danske Svineproducenter, Jeppe Bloch Nielsen, langer hårdt ud efter den nye, grønne trepartsaftale, som han mener indeholder for meget politisk korrekthed frem for faglige løsninger, der reelt gør en forskel for klimaet.
Jeppe Bloch Nielsen er frustreret over, at biologiske processer i dansk landbrug bliver mødt med afgifter og tung administration – til ingen verdens nytte i hans optik.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her