L&F-profil skal stå i spidsen for fjordsamarbejde
Lars Iversen fra L&F Centrovice overtager posten efter Torben Poulsen i samarbejdet om fjordens miljøtilstand.

Odense Fjord Samarbejdet arbejder med at forbedre den økologiske tilstand i Odense Fjord. Organisationen består af 18 partnere, herunder vidensinstitutioner, kommuner, interesseorganisationer og erhvervsliv. Arkivfoto
Lars Iversen fra L&F Centrovice er valgt som ny formand for Odense Fjord Samarbejdet. Samtidig er to nye medlemmer valgt ind i bestyrelsen.
- Odense Fjord er et fælles ansvar, og løsningerne kommer, når vi arbejder sammen. Jeg glæder mig til at stå i spidsen for et samarbejde, der har et unikt afsæt i mange års målrettet forskning, lokal faglig viden på tværs af organisationer og et fælles mål: at skabe konkrete resultater for fjorden, siger Lars Iversen i en pressemeddelelse.
Lars Iversen, der er formand for L&F Centrovice, er også medlem af Lokal Grøn Trepart og Kystvandrådet for Odense Fjord. Den nye formand driver et kvægbrug på Nordfyn og modtog i 2024 Nordfyns Kommunes Miljøpris for sit arbejde med landbrugsdrift og grønne regnskaber.
Lars Iversen afløser Torben Poulsen på posten.
Odense Fjord Samarbejdet arbejder med at forbedre den økologiske tilstand i Odense Fjord og består af 18 partnere fra blandt andet kommuner, vidensinstitutioner, interesseorganisationer og erhvervsliv.

Her er den nye bestyrelse for Odense Fjord Samarbejdet. Fra venstre ses Mads Leth, Leo Jensen, den nye formand Lars Iversen, Lone Wenzell, Gary Banta og Kasper Aagard. Foto: Amalie Hviid Bartholdy
Odense Fjord er et fælles ansvar, og løsningerne kommer, når vi arbejder sammen
Lars Iversen, ny formand for Odense Fjord Samarbejdet
Styrker partnerskabet
Odense Fjord Samarbejdet kan også byde velkommen til to nye ansigter i bestyrelsen. Kasper Aagaard og Gary Banta blev begge valgt ind i bestyrelsen på den seneste generalforsamling og bringer vigtige kompetencer til arbejdet med Odense Fjord. Foreningen udvider dermed sin bestyrelseskreds til seks medlemmer.
Kasper Aagaard, der er udviklingsdirektør hos Erhvervshus Fyn, arbejder til daglig med at styrke fynske virksomheders vækst og udvikle nye forretningsmuligheder herunder inden for det grønne og maritime erhvervsliv.
Også foreningens vidensinstitutioner har udpeget et medlem. Gary Banta er ph.d. i marin økologi og har stor erfaring inden for akvatisk økologi, forskning i kystnære miljøer. Hun kender ifølge pressemeddelelsen Odense Fjord indgående.
Leo Jensen, Formand hos Danmarks Naturfredningsforening Nordfyn, er valgt som næstformand for Odense Fjord Samarbejdet, mens også Lone Wenzel, direktør i Faaborg-Midtfyn Kommune og Mads Leth, direktør i VandCenter Syd, fik genvalg.





































