Avlsselskab: - Pas på ikke at jagte folkestemninger
Under NutriFair var avlsselskaberne Hendrix Genetics Swine, Topigs Norsvin og DanBred med i en debat om fremtidens genetik. Omdrejningspunktet blev avlsselskabernes syn på »licence to produce« og erhvervets ageren i en tid, hvor tv-udsendelser har ført en storm med sig.
Under sidste uges NutriFair havde messens arrangører inviteret Mads Kring, Operations Director hos Hendrix Genetics Swine, Karl Johan Klit Møller, direktør for Topigs Norsvin samt Martin Mølgaard Pedersen, Head of Supplier Relation Management hos DanBred til en debat om fremtidens svinegenetik.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Martin Mølgaard Pedersen fra DanBred mener, at avlsselskabets fokus skal være på det faglige, og så skal man lade de valgte politikere drive de politiske dagsordener. Fotos: Camilla Bønløkke
Karl Johan Klit Møller fra Topigs Norsvin gjorde det klart, at uanset om TV 2-udsendelsen er dækkende eller ej, så påvirker det erhvervets »licence to produce« ekstremt meget.
- Med mindre input skal vi forbedre outputtet - simpelthen ved at have mindre spild – lavere dødelighed og bedre overlevelse hele vejen rundt, påpegede Mads Kring.
Under sidste uges NutriFair satte messens arrangører avlsselskaberne i stævne til en debat om svineproduktion.