Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
FMR Maskiner A/S i Nykøbing Falster holdt for nylig åbent hus, hvor maskinforretningen forinden havde et pre-event med godt 80 inviterede.
Der var her indlæg af både cheføkonom Jens Schjerning fra Agrocura og maskinkonsulent Christian Rabølle fra VKST.
I løbet af dagen var der et jævnt flow af besøgende, der blandt andet kunne opleve det sidste nye fra verdens største producent af roemaskiner. FMR Maskiner kunne således blandt andet fremvise den helt nye Holmer TerraDos T5-40.
Der var selvfølgelig blandt andet også mulighed for at nærstudere de populære traktorer fra Deutz-Fahr, ligesom der var masser af de stærke Lemken-plove.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · 9. oktober
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Anders Højte Hansen (til venstre) og Henrik Monk Rasmussen fra FMR Maskiner kan se tilbage på en vellykket dag i maskinforretningen i Nykøbing Falster. Foto: Jørn Chr. Jervelund
Der var et jævnt flow af besøgende, da FMR Maskiner for nylig holdt åbent hus. Foto: Jørn Chr. Jervelund