Mælkeproducent fik bugt med sygdom i besætningen efter ændring i foderet
Efter udfordringer med højt celletal, yverbetændelser og benproblemer fandt Kammersgaard Økologi årsagen i foderet. Med brug af Alltechs toksinbinder MTB OP er behandlingerne stort set forsvundet – og sundheden i besætningen er markant forbedret.

Efter introduktionen af toksinbinderen MTB OP er behandlingerne på Kammersgaard Økologi faldet markant – fra flere ugentlige tilfælde til stort set ingen, og sundheden i besætningen er forbedret. Fra venstre: Per Laustsen, Alltech (tv.) og Jesper Trillingsgaard.
Mælkeproducent Jesper Trillingsgaard driver sammen med sin kone Emma Kammersgaard Økologi ved Lemvig med 220 økologiske Holstein-køer. Ved siden af mælkeproduktionen har parret også i 2024 startet deres eget ismejeri, hvor de laver økologisk is af mælk fra gården.
Men i stalden var der udfordringer, som det unge par ikke kunne få bugt med. De oplevede, at deres køer blev ramt af den ene skavank efter den anden. Når én blev rask, blev en anden syg.
- Vi havde mellem to og fem behandlinger om ugen – særligt yverbetændelser og klovbrandbylder. Celletallet lå rigtig højt, og det var som om, at et nyt dyr fik problemer, så snart vi havde løst noget på et andet, fortæller Jesper Trillingsgaard.
I 2022 overtog Jesper gården efter sine forældre. Før det havde han desuden i fem år arbejdet som driftsleder på gården. Han var altså ikke ligefrem uerfaren, men alligevel var årsagen til det øgede behov for behandlinger blevet lidt af en gåde for ham.
Foderblanding gemte på ubehagelig overraskelse
- Jeg talte med stort set alle, jeg kunne komme i tanke om. Det var jo tydeligt for enhver, at noget ikke fungerede optimalt, så jeg gjorde, hvad jeg kunne for at finde en løsning, siger han.
Det var Jespers rådgiver Martin Mikkelsen, der foreslog at få taget en analyse af besætningens TMR med Alltech 37+, som tester for en lang række mykotoksiner. Resultatet pegede på Penicillium-toksiner som en væsentlig faktor.
- Vi fandt ud af, at der var Penicillium i foderet. Det var ikke det første, vi havde tænkt på, men det gav pludselig mening i forhold til de symptomer, vi så, siger Jesper Trillingsgaard.
Ifølge Per Laustsen, Key Account Manager hos Alltech, er det en problemstilling, man ofte møder i praksis.
- Mykotoksiner giver sjældent ét klart symptom. I stedet ser man ofte flere ting på én gang – som i det her tilfælde. Derfor kan det være svært at pege på foderet som årsagen, hvis man ikke får det testet, siger han og fortsætter:
- Det er et mønster, vi desværre ofte ser i danske kvægbesætninger. Penicillium-toksiner påvirker bakterierne i vommen og kan forstyrre omsætningen af foderet. Det resulterer typisk i lavere foderudnyttelse og dyr, der oftere bliver syge, forklarer han.

Kammersgaard Økologi ved Lemvig drives af Jesper og Emma Trillingsgaard med 220 økologiske køer. Udover mælkeproduktionen har de også eget ismejeri med omkring 60 forskellige varenumre.
Toksinbinder blev løsningen
Efter analysen begyndte Jesper i sommeren 2025 at bruge den økologisk godkendte toksinbinder MTB OP fra Alltech med 25 gram pr. ko pr. dag, og der gik ikke længe, før de på Kammersgaard begyndte at se en forskel.
- Vi kunne ret hurtigt se, at celletallet begyndte at falde. I starten havde vi stadig nogle behandlinger, men efter tre-fire uger faldt antallet også, fortæller Jesper Trillingsgaard.
Udviklingen gik den rigtige vej, men at det netop var MTB OP, der var udslagsgivende, fik Jesper først bekræftet et par måneder efter opstarten.
- På et tidspunkt i sensommeren fik jeg ikke lige bestilt mere MTB OP i tide, så vi kørte uden i fem dage. Og der kom alle de gamle problemer bare tilbage med det samme. Efter det tog det os tre uger at komme på rette køl igen, fortæller Jesper Trillingsgaard.
En ny hverdag i stalden
I dag ser hverdagen i stalden helt anderledes ud end den gjorde på samme tidspunkt sidste år.
- Nu har vi stort set ingen behandlinger. I februar måned havde vi én ko med yverbetændelse i forbindelse med kælvning – og det var det, siger Jesper Trillingsgaard.
Og forskellen kan også mærkes andre steder.
- Det kan også ses på dyrlægeregningen, siger han og fortsætter:
- For en økologisk besætning har det stor betydning. Vi kan ganske enkelt ikke have for mange behandlinger, hvis vi skal leve op til de økologiske principper, og derudover har vi længere tilbageholdelsestider på det enkelte dyr, når det bliver sygt.
Udviklingen kan også ses på produktionen. Hvor niveauet tidligere var på 11.500 kg EKM, ligger det nu omkring 12.500 kg EKM.
- Der er selvfølgelig flere ting, der spiller ind her – vi har blandt andet fået nye Lely-robotter, som har bidraget til den øgede ydelse. Men jeg er ikke i tvivl om, at MTB OP har haft stor betydning for sundheden i besætningen, og raske dyr kan vi malke, det kan vi ikke med syge, siger Jesper Trillingsgaard.




