Allestrup Maskinstation gav ved Agromek håndslag på købet af en kæmpe skårlægger til 1,1 millioner kroner. Det oplyser Kongskilde Industries A/S.

For det var nemlig på Kongskildes stand, at håndslaget blev givet. Og JF skårlæggeren er Kongskildes største traktordrevne og serieproducerede skårlægger med en kapacitet på op til 20 hektar i timen.

Ifølge Kongskilde gør arbejdsbredden på 12,3 meter gør den nye GXT 13005P skårlægger ideel til at køre i faste CTF-kørespor, hvilket da også var et tungtvejende argument for Allestrup Maskinstation til at anskaffe GXT’eren. Afgørende var dog, at skårene fra de tre sektioner kan sammenlægges i et skår.

Og maskinstationen, der ligger mellem Aalestrup og Hobro i Himmerland, køber ikke katten i sækken. I sensommeren testede virksomheden nemlig skårlæggeren for at se den lidt an.

- Vi investerer i JF GXT skårlæggeren, fordi den dur, og fordi vi som maskinstation skal være helt i front med den nyeste teknologi, siger indehaver af Allestrup Maskinstation Henrik Nielsen i en pressemeddelelse.