Styrelse: Tast selv skal være bedre
Hos NaturErhvervstyrelsen erkender man nu, at der er plads til forbedringer af Tast selv-service
Ifølge NaturErhvervstyrelsen har Tast selv-service kørt bedre og mere stabilt ved dette års ansøgningsrunde om arealstøtte.
Men styrelsen erkender dog, at der er plads til forbedringer, og derfor går man nu i gang med at give Tast selv-service et eftersyn. Eftersynet skal sikre, at systemet er bedre rustet til fremtidens ansøgningsrunder.
- Selv om vi har haft en bedre ansøgningsrunde i år, hvor både brugerne og NaturErhvervstyrelsen har været sparet for større problemer, er der plads til forbedring af systemet. Det arbejde går vi i gang med nu, så vi alle kan få et endnu bedre Tast selv-service at arbejde med i 2014, siger EU-direktør Sarah Børner i en pressemeddelelse.
NaturErhvervstyrelsen oplyser, at man har indgået en aftale med COWI, som skal udarbejde en analyse af Tast selv-service. COWI gennemfører derfor interviews, fokusgrupper, workshops og besøg i andre EU-lande.
Der er desuden nedsat en følgegruppe, hvor Landbrug & Fødevarer er repræsenteret. Det arbejde forventes afsluttet til sommer.
Herudover vil NaturErhvervstyrelsen i denne måned gennemføre en spørgeskemaundersøgelse om Tast selv-service. Her får over 15.000 landmænd og konsulenter mulighed for at give deres mening til kende og komme med forslag til forbedringer.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.






































