Landbruget er afhængig af de rammevilkår, kommunerne giver erhvervet. Hvilke vilkår, der skal gives, og hvordan der skal prioriteres, er til debat, når Agri Nord tirsdag den 10. november inviterer til debatmøde på Skalborggaard.Her optræder de lokale formænd for teknik- og miljøudvalgene i Aalborg, Vesthimmerland, Mariagerfjord og Rebild kommuner samt deres respektive modkandidater. Fra Aalborg kommer Kristian Bradt (V) og Anna Kirsten Olesen (A). Fra Vesthimmerland kommer Knud Kristensen (C). Mariagerfjord repræsenteres af Preben Christensen (A) og Søren Schnack (V), mens Gert Fischer (V) og Mogens S. Andersen (O) kommer fra Rebild.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I dag
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.