Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Energiselskabet BioCirc har løftet driftsindtjeningen for årets første ni måneder til 189 millioner kroner, en stigning på 27 procent i forhold til 2024.
Omsætningen når 1,28 milliarder kroner, drevet af en stærk Q3-omsætning på 409 millioner kroner. Bruttoresultatet springer til 271 millioner kroner, mens EBITDA i kvartalet vokser til 75 millioner kroner.
- Trods lavere gaspriser har BioCirc i Q3 2025 leveret solide finansielle præstationer med stabil omsætning og markant vækst i indtjeningen. Det skyldes ikke mindst, at vi er lykkedes med at holde råvareomkostninger i ro, sikre høj oppetid i driften, positiv udvikling på certifikat-markedet samt en fortsat stram styring af omkostningsbasen, hvor BioCirc drager markante stordriftsfordele, siger Group adm. direktør Bertel Maigaard.
Samtidig rykker de strategiske energiprojekter fremad. BioCircs første solpark er sat i drift, og udvidelserne af Vinkel Bioenergi samt udviklingen af CCS-anlæg følger planen efter et lån fra Nordic Investment Bank.
Selv om enkelte projekter møder lokal modstand efter kommunalvalget, oplever selskabet fortsat bred politisk opbakning.
BioCirc får EU-støtte til stort energiø-projekt i Vesthimmerland
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
BioCirc øger omsætning og indtjening i Q3, rykker på sol- og CCS-projekter og fastholder politisk opbakning til grøn vækst. Her ses den adm. direktør, Bertel Maigaard. Foto: BioCirc