Hedeselskabet leverer det bedste resultat i selskabets historie med en omsætning på 2,37 milliarder kroner og et resultat før skat på 109,4 millioner kroner i 2025. Resultatet er drevet af høj aktivitet på tværs af forretningen samt en stigende efterspørgsel efter løsninger inden for skov, natur, klima og landskabsforvaltning.

Året har været præget af fremgang i en række forretningsområder, herunder vintertjeneste, bynær biodiversitet, sprøjtesåning, skovrejsning, vandskove samt handel med flis og råtræ. Også genanvendelse af restprodukter har bidraget positivt til indtjeningen. Samtidig har organisationen haft fokus på medarbejdertrivsel og ansvarlig drift.

Med 160 års erfaring i arealomlægning og naturforvaltning positionerer Hedeselskabet sig som en central aktør i den grønne omstilling – et område, der både rummer forretningsmuligheder og et samfundsansvar.

- Hedeselskabet kan her i 2026 fejre 160-års jubilæum, hvilket også markerer jubilæet for den seneste kæmpemæssige transformation af det danske landskab. Dengang skulle fødevareproduktionen på land øges til gavn for befolkningen. Nu står vi over for den næste store landskabstransformation. Med det følger et ansvar. Her spiller Hedeselskabets medarbejdere en helt afgørende rolle, siger Jørgen Skeel, bestyrelsesformand i Hedeselskabet i en pressemeddelelse.

Grøn service vendt til vækst

2025 blev også året, hvor Hedeselskabet lykkedes med at vende udviklingen i selskabets aktiviteter inden for grøn service. Implementeringen af nye løsninger og effektiviseringer har bidraget til en succesfuld turnaround i divisionen.

Samtidig ser selskabet et stort potentiale i den grønne arealomlægning, men efterlyser bedre rammevilkår for lodsejerne.

- Hedeselskabet er klar til at løse samfundets behov – og vi er godt forberedt på den grønne arealomlægning, og med årets resultat står vi stærkt rustet til at påtage os de nødvendige opgaver. Vi må dog konstatere, at hastigheden på implementeringen endnu ikke står mål med ambitionerne, blandt andet fordi rammerne for de berørte lodsejere er usikre. Hvis målet om mere skov og natur skal indfris, er der behov for både nye investorer og tydelige økonomiske incitamenter for lodsejerne, da de nuværende rammer ikke vil give de ønskede resultater, siger Hedeselskabets adm. direktør, Torben Friis Lange.

Han tilføjer, at beslutningstagerne vil prioritere ovenstående højt i det kommende arbejde efter folketingsvalget.

Om Hedeselskabet

Hedeselskabet blev etableret i 1866 og er en forening med status som erhvervsdrivende fond, og gennem forretningsaktiviteter i selskabet Dalgas A/S er dens mål at øge biodiversiteten, bekæmpe klimaforandringer og genanvende naturens knappe ressourcer.

Foreningen er arbejdsplads for omkring 800 medarbejdere, der arbejder inden for skovforvaltning, grøn pleje, anlægsopgaver, resursegenanvendelse og etc.

Medarbejdere som vækstdriver

Investeringer i kompetenceudvikling og medarbejdertrivsel har været en central del af strategien i 2025. Hedeselskabet arbejder målrettet på at være en attraktiv arbejdsplads med fokus på faglighed, sikkerhed og trivsel.

- Vores løsninger skabes af samspil mellem mennesker. Derfor er det afgørende, at vi kan tiltrække, udvikle og fastholde dygtige medarbejdere, som deler ambitionen om at gøre en reel forskel for samfundet og naturen. For uden vores ekstremt dygtige og dedikerede kolleger var det ikke lykkedes at skabe de flotte resultater, vi ser i dag, siger Torben Friis Lange.

Som led i indsatsen har selskabet etableret initiativet Den Grønne Gren, der samler uddannelsesaktiviteter for elever, lærlinge og praktikanter. I 2025 omfattede det 44 elever og lærlinge samt ni praktikanter.

Derudover har Hedeselskabet styrket sit ESG-arbejde med blandt andet introduktionen af en el-lastbil til trætransport, som skal bidrage til at reducere CO2-udledningen.

Fra venstre: Hedeselskabets bestyrelsesformand Jørgen Skeel, repræsentantskabsformand Janus Skak Olufsen og adm. direktør Torben Friis Lange var sammen med repræsentantskabet og gæster med til at plante 160 træer ved Hindsgavl Slot nær Middelfart, hvor Hedeselskabets årsmøde blev holdt, for at markere selskabets 160-års jubilæum.

Fra venstre: Hedeselskabets bestyrelsesformand Jørgen Skeel, repræsentantskabsformand Janus Skak Olufsen og adm. direktør Torben Friis Lange var sammen med repræsentantskabet og gæster med til at plante 160 træer ved Hindsgavl Slot nær Middelfart, hvor Hedeselskabets årsmøde blev holdt, for at markere selskabets 160-års jubilæum.

International vækst og forventninger til 2026

Hedeselskabet oplever samtidig vækst i forvaltning og skovinvesteringer i både Danmark og udlandet, herunder i Tyskland, Letland og Litauen. Det understøtter forventningerne om fortsat høj aktivitet i 2026.

Overskuddet anvendes til investeringer, innovation og udvikling inden for natur og skov – blandt andet med fokus på drikkevandsbeskyttelse – samt til almennyttige formål som studielegater.

RegnskaberBusinessRegnskaber