De tider er forbi, hvor grise er med på dyrskuer og bliver bedømt – som det ellers skete på mange dyrskuer i gamle dage.

Men grisene har alligevel fundet vej til flere af landets dyrskuer – blandt andet i Herning, Horsens og Ribe.

En af de faste og ret underholdende indslag i forbindelse med skuerne er nemlig de traditionsrige grisevæddeløb, der kan opleves flere gange i løbet af de enkelte dyrskuer.

VM i gummistøvlekast

Det kan gøres elegant, kraftfuldt, sjovt og meget andet – VM i Gummistøvlekast.

Ribe Dyrskue er opfinder af det ret specielle verdensmesterskab, der traditionen tro finder sted i forbindelse med dyrskuet på fredag.

VM i Gummistøvlekast plejer at være endnu en sand publikumsmagnet, hvor alle kan være med eller se på.

Den regerende verdensmester fra 2023 står endnu. Næste verdensmester vil blive kåret her ved Ribe Dyrskue 2025.