For første gang: Vind og sol overhaler fossil energi i Europa
Vind- og solenergi har for første gang overtaget førstepladsen i strømforbruget fra fossile brændsler i EU. Det viser en analyse fra klimatænketanken Ember ifølge Altinget.dk.
Strømproduktionen fra fossil energi er i første halvår gået så meget ned, at vind- og sol nu har overtaget førstepladsen i EU. Det er endda samtidig med, at strømforbruget i EU er steget.
Det viser en analyse fra klimatænketanken Ember ifølge Altinget.dk.
- I første halvår af 2024 har vind- og solenergi udgjort 30 procent af EU’s strømforbrug, mens fossil energi i samme periode kun har udgjort 27 procent, skriver Altinget.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
- I første halvår af 2024 har vind- og solenergi udgjort 30 procent af EU’s strømforbrug, mens fossil energi i samme periode kun har udgjort 27 procent, skriver Altinget. Foto: Colourbox