Fødevareminister Rasmus Prehn (S) har meldt ud, at han ikke vil give dispensation til at så efterafgrøder efter 20. august uden træk i næste års kvote. Ifølge L&F’s viceformand, Thor Gunnar Kofoed, har ministeren dog flere muligheder for at komme med lempelser.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.