Fødevareminister Rasmus Prehn (S) har meldt ud, at han ikke vil give dispensation til at så efterafgrøder efter 20. august uden træk i næste års kvote. Ifølge L&F’s viceformand, Thor Gunnar Kofoed, har ministeren dog flere muligheder for at komme med lempelser.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. oktober 2026
9 min · I går
Dyrevelfærd, spildevand og nye krav til markerne: Vi ser på den politiske omstilling og spørgsmålene om indtjening, retssikkerhed og naturprojekter.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.