Newzealandsk planteavlsgård på 2.100 hektar: - Vi har mange specielle frøafgrøder til danske DLF
Det er krævende frøafgrøder, som far, søn og svigersøn dyrker med stor dygtighed. Alligevel kan det gå helt galt, så en hel mark visner totalt ned. - Vi har netop startet høst i dag, og det giver os også en del udfordringer, fortæller Ross Hewson, da Effektivt Landbrug var på besøg sidst i januar.
Ross Hewson er manden på gården, og hans kone kigger lidt opgivende på Effektivt Landbrugs udsendte, mens hun står med noget papir, han skal se.
Men hans mobil bliver ved at ringe og et par medarbejdere står også og venter på en afgørelse fra chefen.
Hans kone går hurtigt tilbage til sit kontor på den 2.100 hektar store planteavlsgård en god times kørsel syd for Christchurch på noget af New Zealands bedste jord på Sydøen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Ross Hewson med sin søn, Joel Hewson, der er fuldtid med i driften som Operations Manager. Læs mere om farmen på hewsonfarms.co.nz. Fotos: Jørgen P. Jensen
Også svigersøn Andrew Scott er med i driften som Farm Manager - her på det travle kontor.
På vej rundt i bil viser Ross Hewson blandt andet deres flåde af trucks, som skal i gang med at køre det nyhøstede græsfrø.
Endnu er ikke alle mejetærskere i sving med at høste.
Rust har været et stort problem i rajgræsset i år, så her sprøjtes endnu en gang i det sildige rajgræs.
- Ofte sprøjter vi med helikopter i de høje afgrøder med insekticider og fungicider, fortæller Ross Hewson.
De mange specialgrøder kræver meget forskelligt udstyr.
Denne spinatfrømark er ramt af en ukendt virussygdom, der har nedvisnet og ødelagt den ellers kraftige afgrøde totalt.
- Frøfirmaet har ikke set dette før, fortæller Ross Hewson.
Gulerodsfrø er en af de økonomisk bedste afgrøder på Hewson Farms. Afgrøden står særlig flot i år, men det er en høj-risiko afgrøde, der kræver bibestøvning.
- Økonomien er virkelig svær i øjeblikket. Maskinomkostningerne er stukket helt af, og indtjeningen er slet ikke fulgt med, fortæller Ross Hewson.
Alle marker på den 2.100 hektar store bedrift kan vandes, hvilket giver en flot hvidkløverfrømark.
- Men snegle kan være et stort problem med de våde afgrøder, fortæller Ross Hewson.
Alle mejetærskere kører med bælter. De sidste fire vækstsæsoner har været særlig våde.