Aktivister har flere gange ødelagt hegn om naturnationalpark
Naturstyrelsen har registreret gentagne episoder med hærværk af hegnet om Naturnationalpark Gribskov. Myndighederne har kendskab til en gruppe, der angiveligt koordinerer sabotage mod hegnet.

Placeringen af en naturnationalpark i Gribskov i Nordsjælland har både mødt lokal opbakning og lokal modstand. Foto: Colourbox
Naturstyrelsen har registreret 23 hændelser med hærværk ved Naturnationalpark Gribskov i 2026. Det fremgår af en aktindsigt, som TV 2 Kosmopol har fået.
Registreringerne omfatter blandt andet opklippede hegn, ødelagte låse, tvangsåbnede porte, graffiti og åbne låger.
Ifølge Nordsjællands Politi er seks af hændelserne blevet politianmeldt siden nytår. Naturstyrelsen har løbende orienteret politiet, men der er aktuelt ingen aktiv efterforskning, da der ifølge politiet sjældent er spor at arbejde videre med.
Modstanden mod hegnet omkring Naturnationalpark Gribskov har stået på i flere år efter at borgere også tidligere har forsøgt at stoppe projektet, blandt andet via underskriftindsamling.
Naturstyrelsen oplyser, at hærværket både medfører ekstra udgifter til reparationer og kan udgøre en risiko for de dyr, der går i naturnationalparken.
- Hærværket på naturnationalparkerne er hærværk på vores fælles ejendom, og det er vores fælles skattekroner, vi bruger på at reparere og kontrollere hegnene, lyder det blandt andet fra Signe Nepper Larsen, vicedirektør i Naturstyrelsen, i et skriftligt svar til TV 2 Kosmopol.

Aktivister har flere gange klippet hegnet i stykker om den omstridte naturnationalpark Gribskov, som møder lokal modstand. Billedet er ikke derfra. Foto: Colourbox






































