Samspillet mellem land og by, landmænd og resten af befolkningen og det, man kan kalde professionel stolthed og samfundsmæssigt ansvar kommer med i den fælles beretning fra formand Frede Lundgaard Madsen og næstformand Mads Niær, når Landboforeningen Midtjylland holder generalforsamling på onsdag den 20. marts hos LMO i Viborg.

- Vi kommer ikke uden om, at mange har fokus på os og vores erhverv i øjeblikket, siger Frede Lundgaard Madsen. Det skal vi benytte os af på en konstruktiv måde, og derfor vil vi også gerne hive de muligheder frem overfor generalforsamlingen.

Han peger på, at den aktuelle klima- og miljødebat får mange unge mennesker til at ville gøre en forskel. Måske kan landbruget, ved at være åbent, udadvendt og samfundsengageret få flere unge til at rette blikket i retning af landbrugets mange alsidige erhvervsuddannelser.

 

Dialog

Foreningen tog for nylig selv fat på klimadebatten ved en stor medlemskonference, som trak 150 deltagere til en spændende dialog om mål og midler.

- I beretningen for 2018 kommer vi selvfølgelig også ind på alle de mange andre aktiviteter, foreningen har haft gang i, i det forgangne år. Dels samarbejde med lokale og regionale myndigheder, det landbrugspolitiske engagement og de faglige og sociale medlemstilbud.

- Forhåbentlig giver beretningen, foreningens aktiviteter og årets begivenheder anledning til en spændende debat efterfølgende, opfordrer formand, Frede Lundgaard Madsen.