816 mælkeprøver skal vise variationerne i dansk mælk
Herhjemme ved vi allerede rigtig meget om komælk, men mælkens sammensætning kan variere på mange måder. Et hold forskere er derfor i gang med at kortlægge mælkens allermindste detaljer.
DanMilk er navnet på et omfattende forskningsprojekt, der skal undersøge de mange variationer i mælk fra danske køer – variationer, der kan give mejerierne både muligheder og udfordringer, skriver Mejeriforeningen.
Forleden blev en status på projektet præsenteret for omkring 40 mejerifolk, og flere af dem er spændt på, om de endelige resultater kan bruges ude på mejerierne.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Et projekt, DanMilk, skal gøre mejerierne endnu klogere på den mælk de får ind fra landets mælkeproducenter.
- Selv om mælken, ud fra de analyser vi foretager på mejeriet, ligner mælken fra dagen før, kan det for eksempel ske, at den ikke syrner på samme måde, og at det færdige produkt derfor ikke bliver helt, som det plejer. Det vil vi måske kunne forebygge, hvis forskningsprojektet kan give os nogle nye parametre, vi selv kan arbejde ud fra, siger kvalitetskoordinator Jette Gabrielsen fra Nørager Mejeri. Foto: Arla Foods