Prisen på æg er steget markant siden årets begyndelse og skiller sig dermed ud fra den generelle udvikling i fødevarepriserne, som samlet set er faldet en smule. Siden januar er prisen på æg steget med 13,1 procent. Sammenlignet med august sidste år ligger prisen 15,7 procent højere.

Ifølge L&F Markedsperspektiv er der især to forhold, som er med til at trække priserne op. For det første er efterspørgslen efter æg steget, blandt andet fordi flere forbrugere efterspørger æg som proteinkilde.

For det andet har udbrud af fugleinfluenza flere steder i Europa reduceret udbuddet. I forbindelse med smitteudbruddene er æglæggende høner blevet aflivet, hvilket har begrænset produktionen og været med til at lægge et opadgående pres på priserne.

Udviklingen går dermed modsat blandt andet mejeriprodukter, hvor priserne er faldet siden årets begyndelse.

Finans