Guld og aktier i fælles front
Der er under normale omstændigheder en tendens til, at prisen for guld går imod den generelle udvikling på aktiemarkedet. Det seneste år har både prisen for guld og de store aktie-index dog været stigende i fælles front. Det er en ret atypisk situation, som vi også så i årene inden finanskrisen indtraf.

Ugegraf: Guld vs. S&P500 Prisen for guld stiger i fælles front med udviklingen på aktiemarkedet, her symboliseret ved S&P500. Den stigende guldpris indikerer at aktiefesten før eller siden vil slutte. Men festen kan godt fortsætte på aktiemarkedet godt ind i 2020.
Der er normalt tale om det, der hedder modsat korrelation mellem prisen for guld og den generelle kursudvikling på aktiemarkedet. Det vil på godt dansk sige, at når aktierne stiger i kurs, så falder guldprisen alt anden lige. Ligeledes vil faldende aktiekurser under normale omstændigheder resultere i en stigende guldpris. Denne modsatrettede korrelation har blot ikke gjort sig gældende hen over det seneste år. Her har vi derimod oplevet et aktiemarked og
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her