En ø i Danmark: Baagø
Artikelserie om de mange mindre øer rundt om i Danmark. De bringes i alfabetisk rækkefølge, og vi er nået til Baagø.

Baagø ligger i Lillebælt – omkring fem kilometer nordvest for Assens og hører også til Assens Kommune. Øen dækker 6,2 kvadratkilometer og har 24 faste beboere.
Historisk har Baagø haft langt flere indbyggere – i begyndelsen af det 20. århundrede var der over 200. Øen har været ejet af gods, men over tid er landbruget blevet moderniseret, og mange gårde og husmandsbrug er forsvundet eller omdannet til fritidsboliger, sommerhuse og naturpleje.
Terrænet på øen er overvejende fladt, og det højeste punkt, Prinsehøj, er blot otte meter over havets overflade. Omtrent halvdelen af øens areal er opdyrket land, resten udgøres af enge, små moser, lavvandede brakområder og kyststrækninger.
Dyrelivet på Baagø er særligt bemærkelsesværdigt, og øen ligger i et Natura 2000-område, som betyder at fugleliv, sumpfugle og vadefugle nyder gode vilkår. Engområder, lavvandede søer med havkontakt og brakområder giver habitat for mange arter, og naturen opleves som relativt uforstyrret.
Der er dejligt på Baagø, som har færgeforbindelse til Assens på Sydvestfyn, der tager 30 minutter. Alligevel har øboerne flere udfordringer. Der er blandt andet relativt få færgeafgange, og øen har en aldrende beboersammensætning med få unge. Landbrugets rolle er stadig synlig, men der findes ikke store virksomheder.
Baagø er mest kendt for sin fredelige natur, rige fugleliv, badestrande, havudsigt, sommerstemning og sit stærke lokale sammenhold. Øens overnatningsmuligheder, campingplads og naturcenter gør den til en attraktiv destination for naturelskere og dem, der søger ro og oplevelser tæt på det maritime og det enkle liv.










































