Prisen på gødning er høj. Alligevel råder afdelingsleder i Velas til, at man bør dække sig delvist ind allerede nu, selvom det er meget tidligt i sæsonen.
Lige nu er der historisk høje priser på gødning på et meget tidligt tidspunkt i sæsonen, fortæller Troels Melvang, afdelingsleder indenfor planteavl hos Velas i Vissenbjerg.
Alligevel lyder hans råd til de enkelte landmænd, at de sørger for at købe gødning ind allerede nu.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Prisen på gødning er meget høj så tidligt på sæsonen. Alligevel mener Troels Melvang, at det ikke ville være helt tosset at dække sig delvist ind allerede nu. Arkivfoto.