Efter næsten en måned med en stigende pris for rapsfrø på den ledende europæiske afgrødebørs Matif i Paris gik det i sidste uge markant nedad igen. De store udsving i prisen for rapsfrø indikerer, at markedet ganske enkelt er i tvivl om retning med hensyn til rapsprisen her forud for høstens begyndelse i Europa. Med sidste uges nedtur vil jeg dog konkludere, at den overordnede og langsigtede pristendens fortsat er nedadgående for rapsprisen. Nu må vi så bare afvente at se, hvordan udbytterne bli
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ugegraf for Matif Rapsfrø, første position i euro pr. ton. Prisen for rapsfrø på Matif foretog sig et større ryk i nedadgående retning i sidste uge. Trenden er dermed fortsat ned, og der er samtidig risiko for et yderligere pres på rapsprisen under høst, om end det nedadgående prispotentiale efterhånden er begrænset.