Træpriserne er løbet løbsk: - Jeg får helt ondt i maven
Priserne på tømmer steg kraftigt under den globale lockdown sidste år. Værst stod det til i Nordamerika, men det europæiske marked for tømmer har også set voldsomme prisstigninger. Priserne har muligvis toppet, men den høje efterspørgsel er endnu med til at skabe flaskehalse for danske virksomheder.

Prisen på tømmer nåede at stige med næsten 500 procent på det amerikanske marked på kort tid. Foto: Colourbox
Mange hundrede millioner mennesker verden over stod pludselig uden særligt meget at tage sig til, da det meste af verden gik i ‘lockdown’ som følge af den nye coronavirus, som havde sit udspring i Kina.
Det betød dog, at mange af de hjemme- og byggeprojekter, som man havde svært ved at finde tid til i hverdagen, nu kunne blive til virkelighed. Og det fik danskerne ud i haven eller i gang med at at renovere carporten.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her