Pia Lykke Pedersen
Revisorassistent
- Et eller andet må jo være godt
Pia Lykke Pedersen fejrer 40 år i SAGRO
Revisorassistent Pia Lykke Pedersen fra Ryde ved Vinderup har 12. februar 40 års jubilæum i SAGRO.
- Og der må jo være et eller andet, der er godt, når man bliver på samme arbejdsplads i 40 år, siger hun med et smil.
Pia Lykke Pedersen er ikke selv i tvivl. Det er i høj grad selve arbejdet med landbrugsregnskaber, kunderne og de gode kolleger, hvoraf flere har været de samme gennem hele perioden.
Hun har boet i Holstebro siden 1968 og blev udlært som trælasthandler i 1978. Efter uddannelsen skulle hun dog finde en anden arbejdsplads. Hun søgte et job på Ringkøbing Amts Regnskabskreds – og fik det.
- Det var en torsdag, og jeg fik så at vide, at jeg kunne starte mandag, fortæller hun. Det er også derfor jubilæumsdatoen lidt ”skæv” - nemlig den 12.
Der var omkring 50 kolleger på kontoret i 1979, og selv om Pia Lykke Pedersen i dag har omkring 10 gange så mange kolleger i SAGRO, er det stadig hverdagen med de nære kolleger, der fylder.
Udviklingen er gået stærkt fra den dengang, hun sad med blyant i hånden og en datamat i kælderen til nu, hvor skrivebordet fyldes godt op af to store computerskærme. Kundekontakten og selve opgaven med regnskaberne er dog stadig i bund og grund den samme.
Sammen med den teknologiske udvikling, har der også konstant været nye regler og nye metoder at sætte sig ind i, så det er aldrig blevet en rutinepræget hverdag.
- Vi er jo løbende på kurser, så det har også været med til at gøre det interessant, siger hun.
Fritiden bruger hun med ægtefællen Ingvar. Det bliver blandt andet rejser, herunder campingferier.
Parret har tre børn og tre børnebørn, som også fylder dejligt i fritiden.
Dagen markeres fredag den 15. med kollegerne i Nupark.
Selve jubilæumsdagen?
- Dét er en arbejdsdag, siger hun.
Men dem kan hun også rigtigt godt lide
Indsend navnenyt
Klik på denne knap for at tilføje navnestof til vores nyhedsside. Som læser kan du selv indsende og dele navneoplysninger.