De fire partnere bag »Hub for fremtidens fødevareproducenter« er nu i fuld færd med at finde medlemmer. Blandt hubbens første medlemmer er Nicolai Tillisch, ejeren af Rosenfeldt Gods på Sydsjælland.Landbruget består af Rosenfeldt og Øbjerggård og omfatter 1.900 hektar i omdrift, hvortil forpagtes cirka 360 hektar.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. september 2026
9 min · I går
Jernbanetræer, nye ejendomsvurderinger, gødskningslov, Bovaer og fængselsdomme efter ulovlig ulvejagt er blandt dagens historier.
- Det vigtigste er, at du er interesseret i at udvikle dig selv og din horisont, og dermed flytte fødevareerhvervet til nye højder i samarbejde med andre, siger direktør og medstifter af fødevare-tænketanken Frej. Foto: Tænketanken Frej