Ny fodersilo på bare fem dage
Brødrene Erik og Helge Jensen er imponerede over, hvor hurtigt der kan etableres en ny fodersilo. Nu har de fem siloer på ejendommen Haulund ved Frørup.

Fredag i uge 28 havde brødrene Erik og Helge Jensen inviteret naboer og interesserede kolleger til at se den nyopførte Sukup silo fra Dancorn, der er den femte i rækken af fodersiloer på ejendommen.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
En ny 920 tons stor Sukup silo fra Dancorn pryder nu i rækken af fodersiloer hos brødrene Erik og Helge Jensen på Haulund ved Frørup.
- Vi har tidligere haft kornet på planlager, men skal bruge pladsen i laden til vores maskiner. Og da de fire siloer, vi har i forvejen, ikke kan rumme yderligere, ja så måtte vi få etableret endnu en, fortæller Helge Jensen, der fredag i uge 28 fremviste siloen til interesserede naboer og kolleger.
Imponerende hurtigt
Han er meget imponeret over hvor hurtigt, siloen er blevet bygget.
- De gik i gang lørdag. Holdt fri søndag. Arbejdede igen fra mandag, og torsdag stod den stort set færdig. Vi mangler transportanlægget, før vi kan tage den endeligt i brug. Det kommer i løbet af uge 31.
Erik og Helge Jensen etablerede de første to fodersiloer tilbage i 2002, og de næste to i 2008.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.






































