Veganer brugte aktindsigt til at sætte ild i debatten om konventionelt husdyrhold
Veganers aktindsigt i kontrolrapporter blev grundlaget for TV 2-dokumentar, som han mener, vendte bevisbyrden rundt, så det nu er landbruget, der står med forklaringsproblemet.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Veganeren Stefan Leander stod torsdag aften frem og fortalte om sit arbejde med at søge aktindsigt i Fødevarestyrelsens kontrolrapporter. Rapporter, der blev grundlaget for TV 2's første dokumentar »Hvem passer på grisene«. Fotos: Anne Wolfenberg
Stefan Leander er blandt andet kritisk overfor brug af ammesøer og den pludselige fravænning af pattegrise ved 3-4 uger.