Biogasanlæg i Kværs: Hård kritik af overtrådte regler
Byggeriet af det planlagte biogasanlæg Kværs i Sønderjylland er blevet sat i stå grundet overtrådte regler fra bygherren Nature Energy´s side. Samtidig møder projektet lokal utilfredshed
Efter flere ugers byggeaktivitet på en sønderjyske mark, er opførelsen af et stort biogasanlæg til godt 300 millioner kroner sat på pause. Selskabet Nature Energy står for projektet ved Kværs, og det har vist sig, at man ikke havde de nødvendige godkendelser på plads omkring byggetilladelse og VVM-tilladelse.
Sønderborg Kommunen har derfor slået bremsen i, samtidig med at den lokale kritik af projektet er hård.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
Nature Energy er kommet i modvind med sit kommende biogasanlæg ved Kværs i Sønderjylland. Fotoet hér er fra selskabets store biogasanlæg ved Holsted, der blev bygget og har været i drift i flere år. Arkivfoto