Blokadetruet landmand får politisk opbakning
Moderaternes landdistriktsordfører Frida Bruun har svært ved at forstå, hvorfor 3F blander sig i mælkeproducent Kent Davidsens ansættelsesaftaler med sine medarbejdere i regi af Kristelig Arbejdsgiverforening.

Kent Davidsen har været i mediernes søgelys på grund af konflikten mellem mælkeproducenten og hans ansatte på den ene side, og 3F på den anden. Nu har han fået opbakning af regeringspartiet Moderaternes MF Frida Bruun. Arkivfoto
- Det ligner en trailer til en dårlig mafia-film. Jeg synes, 3F går ud og spiller for meget med musklerne og fokuserer for lidt på deres egne medlemmer. Kents medarbejdere har jo en overenskomst og er medlem af en fagforening. Så jeg forstår ikke, at 3F skal blande sig i et system, der passer godt. Det er jo ikke fordi, Kent laver løndumping, eller at de ansatte ikke har ordnede forhold.
Ordene stammer fra Moderaternes landdistriktsordfører Frida Bruun, og de er sagt til TV-Syd, efter at folketingsmedlemmet har været på besøg hos Kent Davidsens mælkeproduktionsbedrift i Grindsted, der som bekendt har været under intens opmærksomhed fra 3F, der er utilfredse med de overenskomstmæssige forhold på gården.
3F, der vil have Kent Davidsen til at skrive under på de vilkår, der gør sig gældende ved overenskomster mellem 3F og GLS-A, har truet med en sympatiblokade, der ville medføre, at Arla ville være ude af stand til at hente mælken fra gården. Siden er den del af konflikten dog blevet dysset ned.
Beskyldninger om løndumpning
Men uanset hvad er 3F ikke just tilfreds med Frida Bruuns indblanding i konflikten. Fagforeningen hævder samtidig, at den aftale, som Kent Davidsen har med sine medarbejdere, er et udtryk for løndumpning.
- Vi er nødt til at beskytte vores medlemmer, så de kan blive ved at søge arbejde bredt. Hvis der begynder at være for mange, der får de der KA-overenskomster, som løndumper helt vildt, så får vores medlemmer sværere ved at få arbejde, hvor løn og overarbejdspenge er i orden, siger Allan Busk, der er formand for den grønne gruppe i #F til den regionale TV-station.
Sagen afventer behandling ved arbejdsretten, og bliver forventligt afsluttet senere i år.

































