Nye funktioner i EasyCow
Registreringsværktøjet EasyCow forbedres hele tiden. Senest er endnu et par nye funktioner kommet til.

Registreringsværktøjet EasyCow har nu endnu flere funktioner. Foto: Seges
Registreringsværktøjet EasyCow, der blev lanceret i forbindelse med Kvægkongressen i maj, samler det bedste fra BoviSoft og SmartKoen plus en række forbedringer, hvor man blandt andet har mulighed for offline-adgang, både på dansk og engelsk.
Værktøjet skal give et hurtigt overblik, være tidsbesparende, sikre færre registreringsfejl, og senest er der kommet flere nye funktioner til.
Man kan nu blandt andet bestille sin Viking-inseminør direkte via EasyCow. Det betyder, at man kan stå midt i stalden og bestille sin inseminør med ganske få klik.
Som noget nyt kan man også håndtere Sensehub-transpondere i EasyCow.
Man kan se dyrets transpondernummer på ko-kortet og registrere transpondernummeret. Det er alt sammen med til at minimere risikoen for fejl, når man kan flytte og registrere transponderen med det samme i stalden fra mobilen, skriver Seges.
De to første funktioner er udviklet i samarbejde med VikingDanmark.
Fra EasyCow har man også direkte adgang til FarmTime, så ens medarbejdere let kan registrere deres arbejdstid.
Oplev EasyCow til Landskuet
Man kan høre meget mere om EasyCow på Landsskuet i dag torsdag og frem til og med lørdag. Her står specialister klar til at fortælle om EasyCow på standen ved VikingDanmark i Hal Q.