En bred alliance af producenter, detailhandel og organisationer står bag en ny plan, der skal sikre, at halvdelen af danskernes frugt og grønt i 2050 er dyrket i Danmark. Bag initiativet står tænketanken Madtanken under Madkulturen.

- Dansk frugt og grønt er under hårdt pres. Kun en mindre del af det, vi spiser, dyrkes herhjemme, selvom mange forbrugere foretrækker danske råvarer, siger Judith Kyst, direktør i Madkulturen.

Madtanken har udarbejdet seks anbefalinger og 18 løsningsforslag. Blandt forslagene er lavere moms, teknologiløft og en national 10-årsplan. Målet er, at 35 procent af frugt og grønt i 2035 skal være danskproduceret, stigende til 50 procent i 2050.

- Jeg er dybt imponeret og opløftet over, hvordan Madtankens medlemmer har samarbejdet og sat en ny dagsorden, siger Judith Kyst.

Finans