Medarbejdere fra Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri aflivede i weekenden tilsammen mere end 42.000 gæs, høns, ænder, fasaner og kalkuner fordelt på fire besætninger på Fyn og Sjælland.

Aflivningerne sker efter udbrud af fugleinfluenza i besætningerne.

- Smittetrykket med fugleinfluenza er i øjeblikket ekstremt højt. Vi er nu oppe på hele 30 udbrud siden oktober, og har aflivet mere end 600.000 fjerkræ for at forhindre yderligere spredning. Vi vil derfor gerne endnu en gang understrege vigtigheden af, at fjerkræejere gør alt, hvad de kan, for at beskytte deres fugle, siger enhedschef Mette Kirkeskov Sie.

Udbruddene er sket i en besætning med 39.000 kalkuner i Sønderupsønder i Slagelse Kommune, i en hobbybesætning med 7 ænder og 41 høns i Sallerup ved Vordingborg, i en hobbybesætning med 1 gås, 8 ænder og 30 høns i Gislev på Fyn og i en besætning med 3.500 fasaner i Haraldsted ved Ringsted.

FugleinfluenzaFinans