Storbritanniens største supermarkedskæde, Tesco, har i sidste uge annonceret en hjælpepakke på 6,6 millioner pund til svineproducenter, der leverer til kæden, skriver Landbrug & Fødevarer i nyhedsbrevet Markedsnyt for grisekød.

Tesco vil øge betalingerne til supermarkedskædens leverandører og sikre, at pengene videregives til landmændene så hurtigt som muligt, skriver supermarkedskæden i en udtalelse.

Dermed er Tesco – ifølge supermarkedet selv – oppe på en støtte til de engelske svineproducenter på 10 millioner pund siden marts måned.

Tesco oplyser også, at kæden siden januar har taget 32.000 ekstra grise og planlægger i de kommende måneder at tage yderligere 22.000 ekstra grise, fremgår det af Markedsnyt for grisekød.

Finans