Hykleri på tallerkenen: 35 procent af kødet er udenlandsk
Andelen af udenlandsk kød i køledisken har passeret 35 procent på okse og kylling, og 22 procent på svin. Mens politikerne stiller stadig højere krav til de danske landmænd, vinder billig import med højere klimaaftryk og seks gange så meget antibiotika hyldepladsen. Det er pris, pris og atter pris, der bestemmer.
Andelen af udenlandsk kød i de danske butikker er eksploderet de seneste 25 år. Imens politikerne og forbrugerne stiller stadig højere krav til de danske landmænd, er det udenlandsk kød med højere klimaaftryk og langt mere antibiotika, der vinder hyldepladsen. Det er prisen, der vinder hver gang.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. september 2026
10 min · I går
Byggestop for grisestalde møder skarp kritik, mens ny stald- og gylleteknik vinder medaljer på EuroTier.
Hver tredje kød i DK er importeret med højere klima- og antibiotikaftryk; pris styrer og presser dansk landbrug. Foto: Wikimedia Commons
Graf 1: Udvikling i andelen af udenlandsk kød i de danske butikker 2000–2025. Svinekødet er steget fra 8 til 22 procent, oksekødet fra 5 til 35 procent, og fjerkrækødet fra 18 til 35 procent. Det er en strukturel transformation af det danske kødmarked.
Graf 2: Antibiotikaforbrug pr. kilo dyr i tolv lande baseret på EMAs ESVAC-tal fra 2023. Norge, Sverige og Danmark ligger alle i bunden, det øvrige EU i midten, mens Spanien, Polen samt estimater for USA og Brasilien ligger i toppen.
Graf 3: Klimaaftrykket for syv kategorier af kød. Kylling og svinekød ligger samlet på 4 til 6 kilo CO2 pr. kilo, dansk oksekød på fjorten, EU-oksekød på 25 og brasiliansk oksekød på 65.