Rapsprisen er steget til det højeste niveau siden 2022. Stigningen er drevet af tekniske købssignaler, bekymring for den forestående høst og en stigning i olieprisen efter eskalationen i Mellemøsten.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · 9. oktober
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Figur 1: Rapsprisen bryder op efter måneders konsolidering
Rapsprisen (Matif, november 2026-kontrakt) med 50- og 200-dages glidende gennemsnit samt RSI-indikatoren nederst. Kilde: Agrocura, Macrobond.
Figur 2: Olie og raps bevæger sig sjældent i takt, men gør det lige nu.
Rapsprisen (Matif, venstre akse) og Brent-olien (højre akse) siden 2010. Kilde: Agrocura, Macrobond.