Fodermarkedet: Derfor steg sojaskrå fra 320 til over 370 dollar på få uger
Sojaskrå på børsen i Chicago er de seneste uger sprunget fra omkring 320 til over 370 dollar pr. short ton, som er det højeste niveau i mere end to år. Årsagerne er amerikansk bønnemangel inden høst samt et Kina, der køber ind som aldrig før. Samtidig lurer et topmøde, der kan sætte retningen for de kommende måneder.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.