IGC opjusterer deres estimat for majsproduktionen men nedjusterer for hvede
The International Grains Council (IGC) opjusterer nu deres estimat for den globale produktion med majs. Derimod nedjusterer de deres forventninger til den samlede produktion med hvede på globalt plan.
The International Grains Council (IGC) opjusterede torsdag, deres forventninger til den globale majsproduktion. Det skyldes primært, en forventning til en bedre majsproduktion i Ukraine.
Det kan godt være, at der er krig i Ukraine, men det står trods alt bedre til med årets produktion med majs i Ukraine end hidtil frygtet.
Således opskriver IGC deres estimat for den globale majsproduktion for sæsonen 2023 og 2024 med 1 million tons til 1,222 milliarder tons.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.