Slagterikoncernen Danish Crown har på få uger præsteret en så voldsom forbedring af indtjeningen og svinekødsafregningen, at selskabet for første gang i nyere tid har overhalet alle væsentlige europæiske konkurrenter.
Det skriver Finans.
- Fra næste uge hæver Danish Crown betalingen til landmændene til 13 kroner pr. kilo svinekød. Det er den højeste notering siden begyndelsen af 2001. Inklusive den forventede årlige bonus leverer Danish Crown nu den suverænt højeste indtjening og afregning blandt de toneangivende producenter af svinekød i Europa, fremgår det.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.