Man kan ikke tale om et kollaps, men det nærmer sig. Røde tal dominerer igen traktorstatistikken for september måned, hvor salget næsten er halveret. Også det europæiske marked har oplevet en opbremsning i traktorsalget. Blandt andet i Frankrig, Italien og England har salget været markant lavere sammenlignet med 2023.
Stigende priser på råmaterialer har ført til højere maskinpriser, samtidig med at fortsat høje renter og en usikker økonomisk fremtid for fødevareproducenterne har medført et fald i salget af nye traktorer i hele Europa. Ifølge de seneste målinger fra CEMA (Committee for European Agricultural Machinery, red.) faldt det europæiske traktormarked med 11,4 procent i de første syv måneder af 2024 sammenlignet med sidste år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · I går
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Spildevandsmålinger, sydfynsk gourmetgris og nye maskiner til marken. Hør også om DM i pløjning og en bog, der vil skabe bedre dialog.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · 17. oktober
Krav om flere spildevandsmålinger, DM i pløjning på Lolland og nye vilkår for sukkerroerne. Få også nyt om kvælstof, fødevaredebat og roeteknik.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · 17. oktober
Pris til LAB X, pløje-DM på Lolland og flere penge til afgræsning. Også nyt om fødevaredebat, klima og grundlaget for markregulering.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · 17. oktober
Udledningsgrænser består faktatjek, flere penge til afgræsning og nye ejendomsvurderinger. Og så gælder det DM i pløjning på Lolland.
0:00 / 0:00
Bagsmækken
Uge 33
Bagsmækken #2 - Business
46 min · 11. august
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
September måneds traktorstatistik viser et salg på 80 traktorenheder mod 149 sidste år i over 40 hk-segmentet, hvilket svarer til en tilbagegang på over 46 procent. Claas topper denne måneds traktorstatistik med 19 traktorenheder, hvoraf 7 var Claas Axion 960. Arkivfoto