55 kubikmeter på 38 sekunder: Fliegl fejrer jubilæum med markedets hurtigste afskubbervogn
Fliegl har med en boosterventil reduceret aflæssetiden på de populære ASW-afskubbervogne. Den bayerske familievirksomhed fejrer 50 års jubilæum på Agritechnica, og både udvikling og udvidelse af produktporteføljen kører i højeste gear.
Fliegl markerer sit 50-års jubilæum på Agritechnica, men den familieejede virksomhed fra Mühldorf i Bayern er langt fra gået i stå. Senest har man udvidet sit program af gylleteknik i samarbejde med tyske Stapel, og i 2022 købte man Cargos-konceptet fra Claas, som man siden har arbejdet intensivt videre på – både frakørselsvognene og snittervognene.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · 9. oktober
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Den største tre-akslede model ASW-3101, som ses på billedet i jubilæumsudgave, og den største to-akslede model ASW-281, er de mest populære afskubbervogne fra Fliegl på det danske marked. Foto: Kasper Stougård
Danskfødte Mikkel Gasberg er eksportansvarlig hos Fliegl, som holder til øst for München.
Siden Fliegl overtog Cargos-konceptet fra Claas i 2022, er der blevet udviklet intensivt. Blandt de seneste nyheder er aflæssebåndet, som kan ses på vognen til højre i billedet.