Gradueret udsædsmængde er et godt værktøj mod græsukrudt
Der er flere gode argumenter for at graduere udsæd. Det er god logik, der også understøttes af forsøg, at en ensartet og tæt plantebestand giver ensartet konkurrence mod græsukrudt. Det kan opnås med gradueret udsædsmængde, lyder det fra Seges Innovation.
Mens høsten så småt er ved at være afsluttet de fleste steder, og den sene rapssåning synger på sidste vers, er det knap tid til at gå i gang med kornsåningen endnu. Kniber det med at få tiden til at gå på de lidt for ofte forekommende regnvejrsdage, anbefaler Seges Innovation, at man interesserer sig for gradueret udsædsmængde.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
25. september 2026
9 min · I går
Byggestop for grisestalde udløser juridisk strid og chok i branchen, mens landbruget venter på nye kvælstofgrænser.
De fleste nyere såmaskiner kan med den rigtige terminal håndtere graduering af udsædsmængderne. Foto: Kasper Stougård
Dårlig fremspiring giver masser af plads til græsukrudt, og derfor er gradueret udsædsmængde et oplagt IPM-værktøj. Arkivfoto
En ensartet plantetæthed giver optimal og ensartet konkurrence mod ukrudt og bliver dermed selvforstærkende for udbyttet - også på den lange bane. Arkivfoto