Kornet var modent før ventet: Landmænd erkender sen høststart
Trods ustadigt vejr og lokale byger er høsten på Djursland over halvvejs. Udbytterne er fornuftige, men flere landmænd erkender, at kornet var længere fremme i modning, end de havde forventet.
På Djursland er landmændene knap halvvejs med årets høst, og det kom bag på flere, hvor modent kornet var, da de først fik gang i mejetærskeren, lyder det i en pressemeddelelse fra Djursland Landboforening.
Det gav anledning til at finde en velkendt sætning frem: »Hvis du høster tørt, er du kommet for sent i gang«.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Her ses Peter Poulsen og Gunnar Sørensen.
- Set i bakspejlet skulle vi ha’ startet noget før. Det har givet fornuftigt – det koster bare for lidt, lyder det fra Gunnar Sørensen, Fotos: Djursland Landboforening.
- Vi ønsker naturligvis at høste så tørt som muligt, men skulle det være for vådt, betaler vi for tørring. I år kunne vi med fordel have startet et par dage før – det ser vi nu, siger Jens Zacho (tv.).
Danish Agro oplever, at landmændene har prissat deres høst på forkant, ligesom de i øvrigt anbefalede. Udbytterne er indtil nu rimelige – hvilket, de fortæller, også ses i resten af Europa.