- En perfekt kombination af gode vækstbetingelser, stor efterspørgsel under coronanedlukning og små frølagre får bruttoindtægten i græs- og kløverfrø til at nå nye højder, lød meldingen fra DLF på deres netop afholdte avlermøde i Stege på Møn.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
DLF - der er verdens største frøfirma - er i øjeblikket i gang med at afvikle sine årlige avlermøder landet over. Her fra det mindste avlermøde i Stege på Møn for knap 30 frøavlere. Fotos: Jørgen P. Jensen
Generelt er balancen mellem lagre af græsfrø (gråt område) og produktionen rigtig i øjeblikket til at opretholde én god afregningspris.
DLFs frøavlere på Møn er blandt de flittigste til at deltage i avlermøderne.
Avlschef Birthe Kjærsgaard og avlsdirektør Jørn Lund Kristensen fra DLF.
Bruttoindtjeningen i udvalgte frøarter for avlerne på Møn (mørke søjler) sammenlignet med gennemsnit for hele landet.
DLFs planer for udlægsarealer for de enkelte græssorter til høst i 2023. Kilde: DLF
DLFs planer for udlægsarealer for de enkelte græssorter til høst i 2023. Kilde: DLF