Den danske ulvebestand fortsætter med at vokse. Mindst 11 ulvepar har fået hvalpe i 2026, viser et nyt notat fra ulveovervågningen. Det er fire kuld mere end sidste år. Vurderingen kommer fra Aarhus Universitet, DCE og Naturhistorisk Museum Aarhus og er udarbejdet for Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø, SGAV.

I alt er der i år registreret mindst 60 ulvehvalpe. Det er 15 flere end i 2025. Samtidig er der fundet dokumentation for 15 ulverevirer mod 14 sidste år. På den baggrund lyder det foreløbige tal for bestanden på 77 ulve i overvågningssæsonen 2026/2027. I sæsonen 2025/2026 blev bestanden opgjort til 49.

Tallene er dog foreløbige. Overvågningsåret løber fra 1. maj til 30. april, og bestanden opgøres efter den såkaldte kobbelmetode. Her tager beregningen udgangspunkt i antallet af ulvepar med hvalpe og en omregningsfaktor på syv.

Det endelige bestandstal for sæsonen 2026/2027 foreligger derfor først efter 30. april 2027. Antallet kan desuden ændre sig undervejs. Nogle af de registrerede hvalpe vil ifølge SGAV ikke overleve deres første leveår som følge af naturlig dødelighed, mens der omvendt kan være hvalpe, som endnu ikke er registreret.

Den forøgede ulvebestand kan øge behovet for at indføre generel regulering af ulvebestanden i Danmark, siger minister for natur og dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen (S). Arkivfoto: Ministeriet for Natur og Dyrevelfærd

Den forøgede ulvebestand kan øge behovet for at indføre generel regulering af ulvebestanden i Danmark, siger minister for natur og dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen (S). Arkivfoto: Ministeriet for Natur og Dyrevelfærd

Ministeren overvejer at indføre ulvejagt

Ifølge natur- og dyrevelfærdsminister Christian Rabjerg Madsen (S) kan den stigende ulvebestand gøre det endnu mere vigtigt at arbejde hen mod en generel regulering af ulve. 

- Nogen mener, at vi går for hårdt til ulvene. Det mener jeg ikke, og de foreløbige tal underbygger det. Ulvebestanden vokser. Det gør antallet af angreb på husdyr og møder med ulve i naturen også, siger Christian Rabjerg Madsen og fortsætter:

- Det viser for mig, at det er rigtigt, at vi nu er i gang med at forberede os på, at vi kan indføre jagt på ulve. Det er et vigtigt redskab til at sikre sameksistens, siger han.

Ny overvågning fra årsskiftet

Fra årsskiftet ventes overvågningen af ulve at blive ændret. Den nuværende kobbelmetode skal efter planen afløses af en individbaseret metode, som ifølge SGAV vil give en mere præcis opgørelse af bestanden. Overvågningsopgaven bliver sendt i offentligt udbud i efteråret.

Samtidig går myndighederne i gang med arbejdet med at fastsætte en såkaldt referenceværdi for den danske ulvebestand. Referenceværdien skal angive, hvor stor bestanden skal være for at kunne betragtes som stabil og levedygtig på lang sigt.

Hvis bestanden ligger over referenceværdien, kan det åbne mulighed for regulering, hvis de øvrige krav til artens bevaringsstatus samtidig er opfyldt. Ud over selve bestandsstørrelsen indgår blandt andet ulvens udbredelse, kvaliteten af dens levesteder og bestandens fremtidsudsigter i vurderingen.

Referenceværdien ventes at være fastlagt i løbet af 2027.

PolitikUlve i Danmark