DF og V anklager regeringen for skjult dagsorden i minksagen
Regeringens manglende handling på minkområdet kan være sket for at tækkes støttepartierne, lyder det fra DF og Venstre. Regeringen afviser kritikken forud for nyt samråd om sagen.
Den manglende plan for, hvordan minkerhvervet skal komme sig ovenpå de mange sager om udbrud af coronasmitte hos minkavlere, kan have baggrund i et ønske fra regeringen om at tækkes røde støttepartier i Folketinget, der ønsker at afvikle erhvervet i Danmark.
Sådan lyder det fra medlem af Folketingets fødevareudvalg, DF’eren Lise Bech.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.