Sukup Europe vender nedgang til fremgang
Den Hedensted-baserede siloproducent, Sukup Europe, øger resultatet med godt 5 millioner kroner i 2020.

Jens Erik Iversen er administrerende direktør i Sukup Europe, der har over 60 års erfaring inden for produktion, montage og servicering af udstyr inden for kornhåndtering og -opbevaring. | Foto: Arkivfoto.
Trods et på mange måder udfordrende år er det gået godt for siloproducenten Sukup Europe.
De leverede nemlig et resultat på knap 4 millioner kroner i 2020 – en markant stigning fra underskuddet på 1,52 millioner kroner i 2019. Det fremgår af virksomhedens årsregnskab.
Siloproducenten har en egenkapital på 43,6 millioner kroner mod 39,4 millioner i 2019.
- Det er ledelsens forventning, at regnskabet for 20/21 vil vise en stigende aktivitet og et positivt resultat, skriver de i årsregnskabet.
Koncernen fremstiller totalløsninger til korntørring og opbevaring af korn, samt udfører arbejde og serviceydelser i tilslutning hertil.
db